Prečo máme také
nedostupné bývanie?

Bývanie na Slovensku patrí medzi najmenej dostupné v Európe. A podľa najnovších údajov sa situácia nezlepšuje – práve naopak. Dostupnosť bývania je najslabšia od roku 2013 a stále sa zhoršuje.

Ceny nehnuteľností, podobne ako ceny mnohých iných produktov a služieb, ovplyvňuje dopyt a ponuka. A práve ponuka zaostáva.


Bytov je na Slovensku jednoducho málo. Sú teda vzácne, a čo je vzácne, je aj drahé. Hlavným dôvodom nedostatku bývania je slabá výstavba.

Napríklad v 3. štvrťroku 2024 sa začalo stavať najmenej bytov od roku 2013. Predpokladá sa, že toto tempo ešte spomalí.


  1. Úrokové sadzby hypoték: určujú, koľko platíme bankám za možnosť požičať si na bývanie. Časy, keď sa hýbali od 0 do 1 % sú preč a dnes počítajte so sumami okolo 4 %.
  2. Dostupnosť dodatočných zdrojov: Dnes už vám hypotéka nezabezpečí 100 % hodnoty nehnuteľnosti. V banke dostanete najčastejšie 80 % z ceny domu alebo bytu. Zvyšných 20 % z ceny a tiež peniaze na zariadenie nového domova sú teda na vás.
  3. Priemerné mzdy: ovplyvňujú, aká časť našej výplaty ide na nájom alebo splátky hypotéky. Tiež určujú, koľko ročných platov potrebujeme na kúpu bytu a či vôbec spĺňame podmienky na financovanie.
  4. Úspory: čím viac vlastných prostriedkov máme, tým menej externého financovania potrebujeme.
  5. Inflácia: zvyšuje ceny materiálov, spotrebičov a ďalších výdavkov spojených s bývaním.

KVÍZ: Otestujte sa a získajte príležitosť hrať o 3×100 € na zariadenie bývania

Celý štatút súťaže nájdete TU.


#ZaDostupnéBývanie je platforma zastrešená Inštitútom moderného spotrebiteľa.